Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków – jakie wybrać?
Każdego roku wielu rodziców decyduje się na zapisanie swojego dziecka na zajęcia dodatkowe. Takie lekcje nie tylko poszerzają horyzonty, ale także są pomocne w zdobywaniu nowych umiejętności i w rozwijaniu posiadanych przez malucha talentów. Zajęcia odbywające się kilka razy w tygodniu nie powinny stanowić zbyt dużego obciążenia dla naszej pociechy. Zanim zapiszemy je na balet, szachy czy basen, warto wcześniej skonsultować się z samym dzieckiem.
Dzisiaj praktycznie każda placówka przedszkolna posiada w swojej ofercie dość szeroki wybór zajęć dodatkowych dla kilkulatków. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru trzeba nie tylko dobrze zastanowić się, ale także porozmawiać z własną pociechą. Zapytajmy ją, co lubi rodzić czy w jakich zajęciach dodatkowych chciałaby uczestniczyć.
Zajęcia podstawowe oraz dodatkowe
W przedszkolu każdego dnia dzieci biorą udział w tak zwanych zajęciach podstawowych. Odbywają się one według wcześniej ustalonego planu, a ich celem jest ogólny rozwój dzieci – na takich zajęciach maluchy nie tylko się bawią, ale także uczą się poznawać nowych słów, podstaw liczenia czy czytania. Na ogół z planem zajęć podstawowych można zapoznać się za pośrednictwem tablicy znajdującej się w przedszkolu. W ich trakcie jest realizowany ogólny program przedszkola, który przygotowuje dzieci do dalszej edukacji.
Poza zajęciami podstawowymi, kilkulatki mogą również uczestniczyć we wspomnianych już zajęciach dodatkowych. Są to zajęcia prowadzone przez specjalnych instruktorów i nie są one obowiązkowe dla wszystkich dzieci. Wśród nich można wyróżnić zajęcia sportowe, zajęcia edukacyjne oraz artystyczne, rozwijające pasje aktorskie czy plastyczne.
Przykładowe zajęcia dodatkowe dla dzieci
Dość popularnymi zajęciami dodatkowymi dla dzieci (już od trzeciego-czwartego roku życia) są przede wszystkim zajęcia z języka angielskiego. Takie lekcje pozwalają maluchom na naturalne oswajanie się z obcym językiem. Lektorzy w trakcie zajęć uczą dzieci podstawowych zwrotów, słówek. Nauka odbywa się głównie poprzez zabawę – maluchy poznają więc język ucząc się rysować, recytować proste wierszyki czy śpiewać różne piosenki.
Spośród powszechniejszych zajęć dodatkowych dla dzieci można także wyróżnić zajęcia rytmiczne. Takie lekcje odbywają się przy pianinie, a w czasie ich trwania maluchy uczą się różnych piosenek i mają okazję uczestniczyć w ciekawych zabawach ruchowych. Zajęcia rytmiczne rozwijają poczucie rytmu, a dodatkowo pozwalają ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową.
Na co jeszcze można zapisać dziecko?
Poza zajęciami z rytmiki czy języka angielskiego, malucha można także zapisać na wiele innych dodatkowych lekcji. W niektórych przedszkolach z myślą o dzieciach są organizowane na przykład zajęcia szachowe. Na pewno przypadną one do gustu dzieciom o ścisłym umyśle, ponieważ wymagają skupienia i logicznego myślenia. Maluchy poprzez naukę gry w szachy dodatkowo uczą się cierpliwości. Szachy to też doskonały sposób na wyciszenie.
Niektóre placówki przedszkolne oferują również możliwość uczestnictwa w zajęciach teatralnych czy ceramicznych. Zajęcia teatralne to głównie gra na scenie – maluchy uczą się pokazywania ciałem różnego rodzaju uczuć czy emocji. Mogą także poznać tajemniczy świat lalek, marionetek oraz mimów. Z kolei ceramika to nic innego, jak lepienie z gliny. Dzieci na ogół uwielbiają takie zajęcia – w ten sposób mogą samodzielnie tworzyć wiele ciekawych rzeczy, które następnie są wypalane w specjalnym piecu. W trakcie dodatkowych zajęć z ceramiki dziecko może nauczyć się cierpliwości i zręczności. Takie lekcje ponadto kształtują poczucie piękna oraz estetyki.
Jakie zajęcia będą najlepsze?
Wielu rodziców ma problem z wyborem zajęć dodatkowych dla swoich dzieci. Należy pamiętać, że decyzja o uczestnictwie w takich zajęciach powinna być podejmowana wspólnie. Takie lekcje mają przede wszystkim dostarczyć maluchowi korzyści edukacyjnych, ale mają również pomóc mu w rozwijaniu jego indywidualnych zainteresowań czy talentów. Jako rodzice, powinniśmy mieć na uwadze, że dziecko samodzielnie może dokonać niewłaściwego wyboru – w takiej sytuacji warto pomóc maluchowi odkryć jego predyspozycje.
Wybierając zajęcia dodatkowe, należy również pamiętać o czasie wolnym dla dziecka. Kilkulatek nie powinien być zbytnio obciążany dużą ilością zajęć. Po powrocie z przedszkola czy szkoły musi mieć czas nie tylko na naukę, ale również na odpoczynek oraz zabawę. Dlatego nie ma sensu zapełniać dziecku każdego dnia w tygodniu. Wówczas może szybko zniechęcić się do rozwijania swoich zainteresowań, a także może czuć się zwyczajnie przemęczone.
Zajęcia dodatkowe powinny odbywać się maksymalnie dwa-trzy razy w tygodniu. Ważne jest, by dziecko czuło się dobrze uczestnicząc w wybranych zajęciach, a po powrocie do domu miało jeszcze czas na zabawę, która w tym wieku jest bardzo ważna.