Wieszaczek na igły.
Bardzo przyda się Twojej Mamie wieszaczek na igły, który można zawiesić w dowolnym miejscu.
Rysunek. Wieszaczek na igły: a) widok z przodu, b) widok z boku.
Wykonanie wieszaczka rozpoczniemy od przygotowania kawałka sklejki o grubości około 5 mm i wymiarach zbliżonych do wymiarów podanych na rysunku – a, który będzie podstawką wieszaczka. Kształt i wielkość oraz ozdobne wykończenie podstawki mogą być inne, zależnie od upodobania. Po narysowaniu podstawki na sklejce, piłką włosową wycinamy kształt i wiertłem robimy otwór o średnicy około 15 mm (rysunek b) mniej więcej w odległości 8 cm od dołu podstawki. Wszystkie krawędzie podstawki należy wyrównać pilnikiem-gładzikiem i oczyścić papierem ściernym. Jeżeli powierzchnia sklejki jest
szorstka, to trzeba ją zeszlifować drobnym papierem ściernym nawiniętym na drewniany klocek. Kolejną czynnością jest ozdobne wykończenie powierzchni czołowej podstawki, którą można ozdobić farbami. Po wywierceniu w odległości około 1 cm od góry podstawki otworu o średnicy 5 mm do zawieszania (rysunku a, b), podstawkę pomaluj lakierem bezbarwnym do drewna (capon). Ostatnią czynnością jest wykonanie i założenie poduszki na igły.
Rysunek. Sposób wykonania poduszki do wieszaczka na igły: a) materiał ze skrawkami, b) sposób związania kulki, c) umieszczenie kulki w otworze podstawki, d) podklejenie kulki kartonem.
Zależnie od wielkości poduszki wytnij z tkaniny kwadrat odpowiedniej wielkości i umieść w środku zgniecioną kulkę z kawałków innych tkanin lub gąbki (rysunek a). Boki kwadratu zagnij tak, by uzyskać kulkę, którą od spodu trzeba mocno związać (rysunek b), następnie posmarować klejem (najlepiej wikolem) i włożyć w wycięty otwór w podstawce (rysunek c). Kulkę-poduszkę należy przycisnąć na kilka godzin ciężkim przedmiotem. Wystające końce poduszki z otworu obetnij ostrymi nożyczkami, podklej kawałek kartonu (rysunek d) i włóż pod przycisk.