Piesek z włóczki

Piesek z włóczki.

Miłym upominkiem może być piesek wykonany z wełny i drutu. Na jednego pieska o podanych wymiarach potrzeba ok. 3 dag wełny. Oprócz wełny trzeba przygotować ok. 1 m drutu cynkowego lub miedzianego, nici do wiązania w kolorze użytej wełny oraz jedną parę oczek (guziczków odpowiedniej wielkości).

Rysunek. Piesek z włóczki: a) sposób łączenia wiązek włóczki drutem, b) owijanie łap włóczką, c) wyginanie formy pieska, d) gotowa zabawka.

Na głowę, szyję, tułów i ogon przygotuj drut o długości ok. 40 cm i złóż go w połowie. Wełnę potnij i powiąż w wiązki. Każda wiązka powinna zawierać 10-12 nitek (zależnie od grubości wełny). Wiązki łącz z drutem tak, jak są łączone w szczotkach do mycia butelek w kolejności:

– 3 wiązki o długości 5 cm będą stanowić mordkę,
– 2 wiązki o długości nitek 8 cm – uszy,
– 3 wiązki o długości nitek 3 cm – szyję,
– 15 wiązek o długości nitek 8 cm – tułów,
– od 8 do 10 wiązek o długości nitek 3 cm-ogon.

Drut po każdej wiązce dobrze naciągnij (rysunek a). Po skończeniu ogona drut skręć i podwiń. Na nogi przygotuj 4 kawałki drutu długości 15 cm oraz cztery kawałki wełny po ok. 1 m. Drut i wełnę złóż na połowę. Na zagięty koniec drutu nawiń wełnę. Dalszą część nóg obłóż watą i owiń 3/4 drutu ciasno wełną jak na rysunku b. Końce wełny zwiąż, a końce drutu skręć. Stopy wygnij tak jak łapy. Nogi połącz z tułowiem w miejscach zaznaczonych na rysunku c. Wyciągnij ogonek i główkę, nadaj szkieletowi kształt jak na rysunku c. Dla nadania kształtu mordce wełnę nieco przytnij. Zbyt długą wełnę pod szyją i brzuchem – podetnij. Usztywnij czubki uszu, smarując je delikatnie klejem biurowym. Przyszyj guziczki – oczy. Dla podkreślenia kształtu głowy zawiąż pod szyją kokardkę. Jeśli nie chcesz robić kudłatego ogonka, to owiń go wełną w taki sam sposób jak łapy (rysunek d).