Obrazek z suchych kwiatów

Obrazek z suchych kwiatów.

Do wykonania tego obrazka należy przystąpić w okresie, kiedy w ogródku działkowym, lesie czy na łące kwitnie dużo kwiatów. Zbieramy kwiaty różnej wielkości, różnego kształtu i koloru. Można zebrać również drobne, ciekawe listki. Rośliny po zerwaniu układamy bardzo dokładnie (by płatki i listki nie były pozaginane) między strony gazety i kładziemy w suche, przewiewne miejsce, np. na parapecie okna lub na podłodze przy drzwiach balkonowych. Wszystko przyciskamy np. grubymi książkami. Kiedy kwiatki i listki są już suche, bardzo delikatnie przenosimy je na dużą kartkę białego papieru tak, aby wszystkie były dokładnie widoczne.

Na uprzednio pomalowanej czarnym tuszem kartce z bloku technicznego ułóż kompozycję kwiatową według własnego wyczucia. Następnie każdy kwiatek zdejmij pesetą i posmaruj od tyłu bardzo delikatnie klejem wikolem za pomocą pędzelka lub patyczka. Podczas klejenia staraj się nie zmieniać poprzednio ustalonej kompozycji. Wykończeniem obrazka może być ramka wykonana papieroplastycznie z kartki bloku technicznego według wzoru podanego na rysunku.

Długość i szerokość ramki zależy od wielkości obrazka (tła), na którym są przyklejone kwiaty. Boki ramki podziel dwiema liniami przerywanymi, odległymi od siebie np. o 1 cm. Wzdłuż linii przerywanych, tępą stroną noża lub nożyczek zrób rowki, natnij rogi w miejscach zaznaczonych na rysunku linią ciągłą, wytnij środek ramki, a następnie wygnij boki wzdłuż uprzednio zrobionych rowków. Do ramki od tyłu przyklej obrazek z kompozycją kwiatową (patrz zdjęcie). Na górnym boku zaznacz środek obrazka. Zrób ze sznurka pętelkę do zawieszania na ścianie, wzmacniając ją kartką z brystolu w kształcie koła lub kwadratu.