Obrazek – aplikacja

Obrazek – aplikacja.

Materiał o dowolnym wzorze naszyty artystycznie na inny materiał nazywamy aplikacją.

Te sympatyczne dziewczynki przedstawione na rysunku, naszyte na szare płótno i oprawione w ramkę, mogą stanowić obrazek (patrz zdjęcie), natomiast naszyte na białe płótno pościelowe – ozdabiać poszewkę na poduszkę. Aplikację przyszywa się ściegiem dzierganym lub obrębkowym (rysunek b).

Poszczególne elementy dziewczynki przenieś na kalkę techniczną, a następnie wytnij. Formę danego elementu przypnij szpilkami do materiału, z którego chcesz go wykonać, i dokładnie wytnij. Poszczególne elementy dziewczynki ułóż na białym lub szarym płótnie (zależnie od tego, co chcesz wykonać – obrazek czy poszewkę). Umieść je na płótnie, patrząc na rysunek dziewczynki.

Uwaga! Nieprzestrzeganie zalecanego umiejscowienia elementów postaci prowadzi do jej deformacji.

Następnie całość przypnij szpilkami i przyfastryguj. Do zszywania podanymi wyżej ściegami dobierz kolor nitki do koloru materiału. Bardzo ważne jest również staranne dobranie materiału na sukienkę, fartuszek czy kapelusz pod względem kolorystycznym i gatunkowym. Najlepiej wybierać materiał mało się strzępiący. Jeżeli chcesz wykonać obrazek, to płótno z naszytą dziewczynką naklej na grubą, sztywną tekturę. W górnej, środkowej części tektury przymocuj uchwyt do zawieszenia obrazka. Tył oklej białą kartką papieru z bloku rysunkowego. Boki obrazka możesz okleić wąskimi listewkami, które będą stanowić ramkę. Kwiatek, który trzyma dziewczynka w ręku, wyhaftuj lub wykonaj metodą aplikacji.