Broszka z łusek szyszki świerkowej

Broszka z łusek szyszki świerkowej.

W czasie wakacji, będąc w lesie, nazbieraj duże szyszki świerkowe. Przydadzą Ci się do zrobienia bardzo ładnej broszki dla Mamy.

Namocz szyszkę na noc w wodzie, by żywica się rozpuściła, co ułatwi podzielenie szyszki na poszczególne łuski. Uzyskane w ten sposób łuski wysusz. Przygotuj ze skórki dwa kółka o średnicy 2 cm. Jedno z nich natnij tak, aby można było przełożyć przez nacięcie małą agrafkę (rysunek a), obydwa skórzane kółka sklej ze sobą. Na powierzchni górnego kółka (rysunek b) ułóż łuski tak, aby ściśle do siebie przylegały, tworząc kwiat (rysunek c).

Uważaj, by łuski były jednakowej wielkości. Teraz każdą łuskę u nasady, lecz od tyłu, posmaruj klejem, np. wikolem, i nałóż na to miejsce, z którego ją wziąłeś. Tak przygotowaną broszkę zostaw, aż wyschnie. Na drugi dzień, małym pędzelkiem pomaluj farbą plakatową wystające części łuski, które utworzyły środek kwiatka. Po wyschnięciu farby, pomaluj każdą łuskę bezbarwnym lakierem (może to być lakier do paznokci lub do włosów) i kwiatek gotowy (rysunek c).

Rysunek. Broszka z łusek szyszki świerkowej: a) kółko ze skórki z nacięciami na agrafkę, b) drugie kółko z narysowanymi liniami w celu przyłożenia łusek szyszki, c) gotowa broszka.