Broszka z blachy

Broszka z blachy.

Na taką broszkę będzie potrzebny kawałek blachy o grubości nic większej niż 1 mm; może to być blacha z puszek po konserwach, miedziana lub mosiężna.

Pracę rozpoczniemy od narysowania siatki broszki na papierze w kratkę lub papierze milimetrowym (rysunek a). Po narysowaniu, wycinamy siatkę i naklejamy na blachę klejem roślinnym. Po częściowym wyschnięciu siatkę wycinamy nożycami blacharskimi lub nożycami krawieckimi i w miejscach naznaczonych nacinamy (rysunek b). Kolejną czynnością będzie wyginanie ornamentu za pomocą okrągłych szczypiec (rysunek c). Środek broszki można wypełnić fakturą przez uderzenie w blachę okrągłym młotkiem lub jakimś dłutkiem – będzie miał wtedy przyjemną, chropowatą powierzchnię. Można także w środku broszki umocować ozdobny guzik. Bardzo ładnie wygląda broszka z lekko wypukłym środkiem, ale trzeba to zrobić przed wygięciem ornamentu, na otworze zbliżonym formatem do środkowej części broszki, np. na rurce. Na końcu należy przylutować do broszki (na odwrotnej stronie) agrafkę, potem oczyścić broszkę drucianą szczotką tak, by błyszczała i pomalować lakierem bezbarwnym.

Rysunek. Siatka broszki z blachy: a) naklejony na blachę rysunek siatki na papierze w kratkę lub milimetrowym, b) wycinanie siatki nożycami, c) formowanie ornamentu szczypcami okrągłymi.

Na rysunku a – pokazano projekty siatek różnych broszek, a na rysunku b – gotowe broszki.

a)  Siatki różnych broszek.

b) Gotowe broszki.